Jdi na obsah Jdi na menu
 

Proč miluju Pravidla moštárny

18. 7. 2012

Nedávno jsem si jen ze zvědavosti prohlížela, co o Pravidlech moštárny píší na internetu. Proklikala jsem se k údajnému obsahu díla a strnula jsem. Má oblíbená knížka zhutnělá do půlstránkového výtahu vyhlížela tuze uboze. Až jsem začala mít pocit, jestli jsme s autorem onoho článku četli tutéž knihu. Klikala jsem dál a ne a ne najít někoho, komu by se povedlo zachytit, o čem tohle Irvingovo dílo vlastně je. A jde to vůbec? Jak vystihnout pocity, které má čtenánř při čtení scény o Larchově smrti? Jak popsat všechno nevyřčené mezi Candy, Wallym a Homerem?

Pokusím se o to sama a stvořím čtyři důvody, proč si Pravidla moštárny zamilovat.

1) Homer Wells. Zatím žádná hlavní postava Irvingových knih mi není tak sympatická jako Homer.

Odložené nechtěné dítě, které neustále hledá svoje místo ve skutečném světě, to je Homer Wells. Potřebuje zapadnout, potřebuje mít pocit užitečnosti a chtěnosti. Jeho pouť je osamělá; on je beduín.

Jeho působení v sirotčinci je celé řízeno touhou být užitečný, proto se stává pravou rukou ředitele, porodníka a potratáře v jednom, doktora Svatého Larche ("Sirotek, nebo potrat," charakterizuje jeho konání Homer. Larch nesoudí, dá ženám, co chtějí. "Sirotka, nebo potrat." Dílo boží a dílo ďáblovo.).

Homer postupně dospívá v muže, vzdělává se v porodnictví, které je vlastně jediným vzděláním, jež mu zapadlé St. Cloud's může poskytnout. Pomůže a vykoná vše, jen s jedním nesouhlasí - s potraty. A právě díky potratu se setká s Candy a Wallym, dvěma přibližně stejně starými lidmi.

Na Larchovo přání vezmou Candy a Wally Homera do skutečného světa. Doktor chce, aby se Homer měl možnost zapadlé městečko opustit, aby unikl násilnické Melony, s níž je stejně jako s porodnictvím spojen proto, že nemá jinou volbu. Larch ovšem počítá s tím, že Homer se jednoho dne vrátí, že se bude chtít vrátit.

V sadařství Na Vyhlídce, které patří Wallyho rodičům, se Homer učí nejenom o jablkách, ale hlavně o životě. O komplikované lásce ke Candy, o lidské zlobě, krutosti i laskavosti.

2) Milostný trojúhelník Homer - Candy - Wally, v němž se nakonec všichni řídí Candyiným heslem "počkáme a uvidíme".

Když je Wally ve druhé světové válce sestřelen nad Barmou, propuká Candyin a Homerův vztah naplno. Je jen přirozeným vyústěním všch okolností, že právě Wallyho předpokládaná smrt jim dovolí překročit ty překážky, které mezi ně nastavily Homerovy ohledy k Wallymu a Candyina láska k oběma.

Okolí však není na jejich vztah ještě připravené, nesluší se, aby spolu začali chodit, Candy otěhotní a Homer ji odváží do St. Cloud's. Ne však na další potrat. Je to poprvé, kdy se v St. Cloud's rodí sice utajované, ale chtěné dítě - malý Angel Wells.

Právě do této doby spadá i Wallyho zmrtvýchvstání. Ochrnutý a na kost vyhublý se vrací domů. Smrt jeho matky ještě prohlubuje pocit viny rostoucí pomalu v Candy. Je jasné, že dívka se za něj provdá.

Angel se tedy pro okolní svět stává adoptovaným dítětem Homera a Candy a trojúhelník se zakonzervovává. Všichni zúčastnění mlčí, snad z ohledů k citům těch ostatních, snad ze sobecké touhy vše nechat, jak to je.

3) Melony, žena se špatným jménem.

Hromotlucká lesbička Melony je ve svých pubertálních letech téměř nesnesitelná, její pozdější smíření je však téměř dojemné. Vždycky byla ovládána hněvem - nejprve na svoji neznámou matku, poté na doktora Larche a nakonec na Homera Wellse.

Melony se dostává do sadařství Na Vyhlídce patnáct let po Angelově narození a ihned vidí to, k čemu je Candyino a Homerovo okolí slepé a hluché, - Angel je Homerův biologický syn. Tohle poznání ji paradoxně osvobozuje; uvědomuje si, že Homer není tak dokonalý, jak si ho vykreslila. Vyčítá mu povrchnost. "Nenapadlo by mě, že skončíš tak hrozně, že (...) budeš zapírat svý vlastní dítě. Zrovna ty - sirotek."

4) Svatý Larch, doktor, který nesoudí.

(Poznámka HP: Nejsou oni s Brumbálem bratři? Áno, jsou. To je příklad stejného archetypu.)

Je nutné vypisovat celý larchův pohnutý osud? Paní Eamesovou, její dceru a kalhotky její dcery, které tak spolehlivě určily Larchovu životní dráhu. Jeho lásku k éteru a Homeru Wellsovi. Jeho Fuzzyho Stonea.

Když Larch umírá, pokaždé brečím. Ne proto, že v nějakých devadesáti letech opouští sirotčinec a sestry Angelu a Ednu. Ne, brečím proto, že Homer už nedostane příležitost si s ním promluvit, ujistit ho o své lásce. Proto, že Larch už neuvidí, jak se Homer alias doktor Fuzzy Stone ujímá díla božího i díla ďáblova.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What is a bracing blood make

(AHiseinornek, 9. 10. 2018 5:06)

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-pas-cher-belgique/

Nové stránky s fan-fiction

(Pedro, 3. 5. 2014 12:29)

Ahoj, asi sem píšu komentář trochu nevhod... ale jiný kontakt jsem nenašel :-) Koukal jsem, že píšeš spustu fanfiction o Harrym, tak mě napadlo jestli nechceš něco přidat i na mé nové stránky www.fan-fiction.cz zatím je tam úplně prázdno, tak se snažím to trochu zaplnit :-) PS pokud bys znala někoho kdo taky píše, můžeš odkaz předat dál, děkuji.
Děkuji a pokud nemáš zájem, klidně to tu smaž. Hezký den ;-)